Bývalý Hotel Kyjev a aj jeho okolie dostanú nový šat

Lokalita Kamenné námestie a okolie sa môže konečne dočkať zásadnej zmeny. Negatívne prívlastky ako napríklad hanba Bratislavy, ktoré ľudia vyjadrujú smerom k tomuto priestoru môžu byť minulosťou a hlavnému mestu Slovenska svitne na lepšie časy priamo v jeho srdci. Developerská spoločnosť LORDSHIP prichádza s projektom revitalizácie budov v lokalite Kamenné námestie a okolie.

kyjev Budova bývalého Hotela Kyjev a aj jeho okolie budú v novom šate. Vizualizácia: LORDSHIP

Zmeny by sa mal dočkať najmä bývalý Hotel Kyjev, ktorý je dominantou zóny. Priestor dostanú okrem iného zelené plochy, kultúrne podujatia, oddychová časť – všetko prvky, ktoré verejnosť na tomto mieste očakáva podľa prieskumu, ktorý v decembri 2017 na vzorke 500 respondentov realizovala výskumná agentúra STEM /MARK. Mnohé požiadavky vyplývajúce z prieskumu sú zapracované na nových vizualizáciách spoločne s jednou z uvažovaných variant novej fasády rekonštruovaného Hotela Kyjev.

Britská spoločnosť LORDSHIP vlastní budovu bývalého Hotela Kyjev od roku 2004. Investor hľadal už od začiatku spôsob, ako zmeniť tvár Kamenného námestia a vytvoriť moderný, funkčný a príjemný priestor. Paradoxne, to bolo najväčšou brzdou. Spoločnosť LORDSHIP sa pozerala na oblasť Kamenného námestia ako na jeden funkčný celok, kde nechcela robiť len čiastkové zásahy. Investorovi sa bohužiaľ nepodarilo presvedčiť príslušné orgány na zmenu územného plánu a preto od prvotných ideí musel odstúpiť a sústrediť sa len na plochu okolo bývalého Hotela Kyjev.

Autá presťahujeme pod zem, vrátime život do centra

Investor plánuje rekonštruovať budovu bývalého hotela a spraviť z nej moderne vyzerajúci komplex, hodný centra európskej metropoly. „Sme veľmi radi, že môžeme zlepšiť centrálnu časť Bratislavy a dať jej nový, moderný výzor,“ povedal architekt Branislav Kaliský zo štúdia A1 ReSpect, ktoré stojí aj za oceňovaným dizajnom Eurovea. Či bude výšková budova slúžiť opäť ako hotel, nie je ešte jasné. V hre je vytvorenie bytových jednotiek či kancelárskych priestorov. Obchodné jednotky budú situované na dolných podlažiach.

K budove bývalého hotela pribudne v súlade s územným plánom zóny kancelárska budova, ktorá si nájde miesto na časti dnešného parkoviska, ktoré lemuje Špitálska ulica.
LORDSHIP plánuje pri rekonštrukcii bývalého hotela presťahovať parkovanie z ulíc pod zem a zabrániť tak kolíziám chodcov s automobilmi. „Vykonali sme dopravnú štúdiu, v rámci ktorej bolo posúdených 12 križovatiek v bezprostrednom okolí,“ povedal riaditeľ spoločnosti LORDSHIP Rostislav Novák. Parkovanie sa presunie pod zem, vďaka čomu bude v uliciach parkovať menej áut.

Okrem toho plánuje investor vytvoriť pre Bratislavčanov úplne nové námestie v trojuholníku ulíc Rajská a Cintorínska. V súčasnosti je na tomto mieste nefunkčná rampa do podzemia, pri ktorej sa stretávajú rôzne živly. V budúcnosti dostane tento priestor úplne novú komunitnú a kultúrnu tvár. Námestie bude tvoriť zónu pulzujúcu mestským životom a umením. LORDSHIP sem chce umiestniť pódium pre pouličnú hudbu, galériovú kaviareň a ďalšie aktivity.

Odborno-verejná diskusia o podobe bývalého Hotela Kyjev a Kamenného námestia

Presne pred týždňom zorganizoval britský investor stretnutie s odbornou verejnosťou a bratislavskými aktivistami, napríklad z Aliancie Stará Tržnica. O podobe Kamenného námestia a budov v jeho okolí prišla diskutovať hlavná architektka mesta Bratislava Ingrid Konrad, starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, viacerí architekti či urbanisti, a mnohí ďalší.
„Počúvame názory odbornej verejnosti aj obyvateľov Bratislavy. Chceme vytvoriť priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj estetický a bude spĺňať potreby dnešnej doby. Naše plány sme preto v rámci verejnej participácie ako prvým odkomunikovali širšej odbornej verejnosti, a zástupcom samosprávy. Pripomienkami a námetmi, ktoré odzneli v rámci diskusie, sa už zaoberáme,“ zhrnuje závery okrúhleho stola Rostislav Novák.
Investor verí, že spoločnými silami sa podarí vytvoriť nový mestský priestor, ktorý poskytne oddych a zábavu pre všetkých občanov a návštevníkov Bratislavy.

Decembrový prieskum ukázal postoj Bratislavčanov

Rozsiahly prieskum vykonala začiatkom decembra agentúra Stem/Mark na vzorke 500 respondentov z Bratislavy. „Výsledky prieskumu sme dôkladne analyzovali a zisťovali realizovateľnosť pripomienok. Na viaceré prvky už skôr zareagovali občianski aktivisti, s ktorými budeme spolupracovať na revitalizácii celého priestoru,“ vysvetlil Rostislav Novák. Najhlavnejším posolstvom celého prieskumu je, že Bratislavčania nie sú spokojní so súčasným stavom. Za oblasť Kamenného námestia sa hanbia skoro tak, ako za Hlavnú vlakovú stanicu či niekdajšiu stanicu pre autobusy na Mlynských Nivách. Aj preto chce LORDSHIP čiastočne investovať aj do verejných priestorov, ktoré nevlastní a prispeje na revitalizáciu Kamenného námestia. Tu je pripravený zahájiť čo najskôr v spolupráci s mestom, občianskymi aktivistami a architektmi. Preto iniciatívne vypracoval konkrétny plán revitalizácie a predložil mestu k posúdeniu. Nakoľko sa však jedná o pozemky vo vlastníctve mesta, musí počkať na jeho odsúhlasenie

Pribudnúť majú najmä zelené plochy. Práve zelených plôch sa verejnosť v rámci prieskumu dožadovala najčastejšie. Súčasťou návrhu je aj odstránenie nevzhľadných stánkov a oprava povrchu námestia tak, aby bolo plynule prepojené s historickým centrom a vytváral jednu pešiu zónu spolu s Námestím Slovenského národného povstania. Práve projekt „Živé námestie“ od Aliancie Stará Tržnica je dobrým príkladom toho, ako môže vyzerať moderný verejný priestor.
Kamenné námestie by tak malo po revitalizácii vytvoriť dôstojnú a pokojnú zónu uprostred hlavného mesta.

Podobné články

© 2024 - Kamenné námestie

Vytvoril ramino.sk