Parkhotel Praha v pôvodnom šate
Hotel Zdeňka Edela a Jiřího Lavičku bolo podľa odborníkov citlivo zasadený do okolia a na dlhé obdobie stal symbolom modernej architektúry v Československu. V 80. a 90. rokoch sa na stavbe vykonalo niekoľko nevhodných zásahov, avšak noví majitelia sa v roku 2013 rozhodli takpovediac vrátiť k základom.
Veľmi nákladná a nutná rekonštrukcia zahŕňala napríklad aj výrobu replík pôvodného nábytku. Nedávno však hotel prevzal nový hotelový operátor. Cieľovou skupinou siete Mama Shelter sú mileniáli. Interiér prešiel veľkými zmenami, aby tejto vekovej kategórii učaroval. Tienidlá svietidiel sú napríklad vytvorené z komixových postavičiek a podobne.
Košický Slovan
Rekonštrukcia Parkhotelu Praha má svoj slovenský náprotivok. Je ňou košický bývalý hotel Slovan, dnes patriaci do siete Doubletree by Hilton. Stavať sa začal v roku 1965 podľa projektu architektov Jiřího Drahoša a Ivana Matušíka, autora bývalého Hotela Kyjev v Bratislave.
V roku 2007 sa začalo s tiež veľmi žiadanou a nutnou rekonštrukciou hotela. Impulzom boli Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa konali v roku 2011. Stavba dostala nový obklad, zmenilo sa aj umiestnenie vchodu. To všetko napomohlo k pozitívnemu vnímaniu tejto budovy.
Tragédia Olympiku
Pražský hotel Olympik bol pôvodne zamýšľaný ako ubytovacie zariadenie pre športovcov, ktorí by sa zúčastnili letných olympijských hier v Prahe. Mali sa konať v roku 1980, no keď kandidovala aj Moskva, Praha svoju kandidatúru stiahla. Stavba hotela však už bola v plnom prúde a na začiatku 70. rokov mohol prijať prvých hostí.
26. mája 1995 v budove vypukol požiar, ktorý pripravil o život dokopy osem ľudí. V roku 2015 získala budova novú fasádu, ktorá podľa svojich autorov mala vychádzať z gréckej mytológie. Podľa početných kritikov však pripomína oheň. Celá fasáda sa stala terčom kritiky a posmechu.
Budúcnosť jednej z bratislavských dominánt
Podobný krok čaká čoskoro aj bývalý Hotel Kyjev v Bratislave. V prieskume, ktorý sa konal koncom minulého roku, sa väčšina Bratislavčanov vyjadrila, že by si želala budovu zmodernizovať. Vlastník budovy, spoločnosť LORDSHIP, krátko na to ohlásil zámer budovu zrekonštruovať a vytvoriť aj nové námestie. Aký bude mať zmodernizovaná budova nakoniec výzor ešte nie je jasné, pretože developer chce dať priestor architektom, aby mohli prezentovať svoju víziu fasády zmodernizovanej budovy a preto sa investor čoskoro chystá vypísať súťaž. LORDSHIP verí, že takto zabezpečí to, aby vzniklo aj po rekonštrukcii kvalitné dielo a nie len lacné a nevkusné riešenie fasády.
Čo si o tom myslíte vy? Podeľte sa s nami v diskusii na facebookovej stránke Nové Kamenné námestie.