Pouličné umenie na fasáde bývalého Hotela Kyjev: Je jedným z najväčších v Európe

Tretím rokom vytvára medzinárodný tím umelcov galériu na Kamennom námestí pod názvom Street Art Gallery. Pouličné umenie bude mať tento rok najviac miesta v doterajšej histórii - vyzdobí stenu budovy bývalého Hotela Kyjev.

pouličné umenie Foto: LORDSHIP

Steny v známej bratislavskej lokalite už zdobia diela viacerých medzinárodne uznávaných umelcov. Tento rok ku nim pribudne aj bratislavský fotograf Lousy Auber so svojim konceptom reinterpretácie fasády bývalého Hotela Kyjev s názvom Hotel Kyjev Deconstructed. Pouličné umenie tak dostane v Bratislave výnimočné miesto.

Z fasády roky zavretého hotela sa tak stane obrovské umelecké dielo, jedno z najväčších v Európe. “Sme veľmi radi, že môžeme byť opäť partnermi Bratislava Street Art Festivalu a aj takýmto spôsobom podporiť kultúru v hlavnom meste. Dielo talentovaného slovenského umelca ukazuje obyvateľom a aj návštevníkom Bratislavy, že aj street art môže mať kultúrnu, slušnú a najmä umeleckú hodnotu. Aj v plánoch na rekonštrukciu hotela počítame s priestorom na kultúru, konkrétne s novým námestím, ktoré by slúžilo na rôzne koncerty či iné umelecké eventy” povedal mediálny zástupca spoločnosti LORDSHIP Peter Borko.

Z výšky a s rešpektom
Tvorbu umeleckého diela zabezpečovalo vyše 15 výškových pracovníkov 25. júna a dielo dokončia pred zrakmi verejnosti počas posledného júnového víkendu Dielo vytvorili s rešpektom k autorovi budovy Ivanovi Matušíkovi. Na budove vynikne takzvaný dokonalý kruh. Kruh bol aj významným prvkom v tvorbe pána Matušíka, ktorý sa ním inšpiroval a využil ho aj na viacerých miestach v interiéri bývalého hotela.

Pouličné umenie oživilo fasádu budovy bývalého hotela. Foto: Lordship
Pouličné umenie oživilo fasádu budovy bývalého hotela. Foto: Lordship

„Museli sme zohľadniť veľa technických faktorov a z toho vyplynul aj prirodzený nápad reinterpretácie štruktúry samotnej fasády. Nechceli sme ľudí provokovať nejakým voľným umeleckým prejavom, pretože Hotel Kyjev je pre túto časť mesta ikonickou stavbou, ktorú ľudia dlhodobo vnímajú a to treba rešpektovať”, hovorí Lousy Auber.

Obdivujte pouličné umenie z netradičného miesta
Organizátori si pripravili aj jedno nezvyčajné prekvapenie: „Po niekoľkých rokoch budú mať Bratislavčania opäť možnosť navštíviť jeden zaujímavý priestor, ktorý bol dlhé obdobie neprístupný – strechu nákupného centra My Bratislava Tesco na Kamennom námestí. “V sobotu 30.6.2018 tam máme pripravený bohatý detský program a návštevníci si zároveň môžu užívať netradičný výhľad a sledovať dotváranie umeleckého diela na fasáde bývalého hotela Kyjev“, hovorí organizátor Bratislava Street Art Festivalu Tomáš Lukačka.

Umenie nájdete v celej Bratislave
Projekt „pouličné umenie“ sa nachádza aj v ďalších zákutiach Bratislavy. Počas soboty 30.6. 2018 budú výtvarníci maľovať svoje diela priamo na elektrické rozvádzacie skrine na Jakubovom námestí.
V sobotu 30.6.2018 sa na pódiu na Kamennom námestí predstavia skupiny ako Spacerecorder, Funtomas, SAYS, Luvver a Nvmeri.

Podobné články

© 2024 - Kamenné námestie

Vytvoril ramino.sk