Po odstránení nelegálnych stánkov, sa môže začať revitalizácia Kamenného námestia

Aliancia Stará tržnica a Inštitút SGI v uplynulých dňoch predstavili svoj projekt Živé námestie. Týka sa úpravy Námestia SNP a Kamenného námestia v Bratislave do podoby, v ktorej by z oboch námestí vznikol jeden funkčný mestský priestor. Dokument vznikal viac ako dva roky a trpezlivý prístup sa na jeho kvalite prejavil pozitívne. Spoločnosť LORDSHIP projekt víta a rada na ňom bude participovať, ako už avizovala v minulosti.

revitalizácia Zdroj: Lordship

Najväčším rozdielom oproti predošlým plánom je prístup tvorcov dokumentu. Namiesto dlhodobého riešenia, ktoré aj podľa autorov môže priniesť až veľká architektonická súťaž, uprednostnili viacero menších, jednoduchých zásahov, ktoré by vyriešili niektoré dlhodobé problémy spájané s oboma námestiami. Zahŕňajú napríklad presun parkovacích miest, úpravu zelene, celoročné a sezónne sedenie a podobne. Na Kamennom námestí by podľa autorov malo pribudnúť detské ihrisko, jednotný dizajn stánkov a pozitívna zmena čaká aj osvetlenie.

Problémy so stánkami
LORDSHIP sa už minulý rok verejne prihlásil k záujmu pomôcť s revitalizáciou Kamenného námestia v Bratislave, ktorá sa pôvodne mala začať už na jar 2018. Viackrát rokovala s Magistrátom mesta Bratislavy a komunikuje aj so zástupcami Aliancie Stará tržnica. Situáciu však komplikujú nelegálne stánky s rýchlym občerstvením, ktoré sa na Kamennom námestí nachádzajú. Mesto sa snaží situáciu vyriešiť, spoločnosť LORDSHIP mu ponúkla pomocnú ruku a niekoľko konkrétnych návrhov. Napríklad možnosť presunúť teraz nelegálne stánky na Kamennom námestí na súkromné pozemky spoločnosti LORDSHIP.


V trojuholníku ulíc má vzniknúť nové námestie. Zdroj: Lordship

Projekt nového malého námestia s umeleckým zameraním, ktorý plánuje LORDSHIP vytvoriť v susedstve bývalého Hotela Kyjev, tak popri Živom námestí dostáva nový kontext. „Počúvame na to, ako obyvatelia Bratislavy vnímajú tento priestor. Nové námestie v trojuholníku ulíc Rajská a Cintorínska, by po realizácii projektu Živé námestie mohlo tvoriť akúsi novú kultúrnu, oddychovú a príjemnú zónu s novým rázom Kamenného námestia a živého priestoru pred Starou tržnicou,“ povedal Rostislav Novák, výkonný riaditeľ spoločnosti LORDSHIP.

KamNam
Revitalizácia je zdržiavaná vlastníkmi čiernych stavieb. Zdroj: Lordship

Podľa Nováka sa v rámci pripravovanej rekonštrukcie bývalého Hotela Kyjev bude realizovať aj podzemné parkovanie, ktoré zvýši kapacitu parkovacích miest v okolí. „Zároveň však bude mimo zón, ktoré sú určené pre chodcov a návštevníkov Kamenného námestia. Pomôže to zbaviť priestor statickej i mobilnej dopravy,“ dodal Novák.

Ďalšie kroky, ktoré budú nasledovať, má v tejto chvíli v rukách mesto Bratislava. Spoločnosť LORDSHIP mu ochotne podá ruku aj financie na revitalizáciu oblasti Kamenného námestia.

Podobné články

© 2024 - Kamenné námestie

Vytvoril ramino.sk