V kontexte svetovej architektúry nemá Hotel Kyjev svoje miesto

Chýba skutočná originalita, akademický zápal či poriadna dávka remeselnej zručnosti. Tak sa o Hoteli Kyjev vyjadril Ole Holst, architekt Dánskej kráľovskej akadémie výtvarných umení a architektúry. Holst je uznávaný odborník na dielo Arneho Jacobsena, autora ikonického hotela SAS Royal v Kodani (dnes Radisson Collection, Royal Copenhagen). Ten je podľa všetkého predlohou bratislavského Kyjeva.

hotel kyjev hodnota svetova architektura plagiat Priniesol do svetovej architektúry Hotel Kyjev niečo hodnotné? Foto: LORDSHIP

V období , keď sa rozmýšľalo nad tým, či vyhlásiť Hotel Kyjev za národnú pamiatku, vstúpil do rozhodovania aj dánsky odborník Ole Holst. Ako expert na Jacobsenovo architektonické dielo (Arné Jacobsen je architekt, ktorý vytvoril prvý dizajn hotel v Kodani, ktorý má byť neoficiálnou inšpiráciou pre Hotel Kyjev) vypracoval posudok na požiadanie Dánskej kráľovskej akadémie výtvarných umení a architektúry, ktorú na konci roku 2012 oslovil majiteľ hotela.  Jeho úlohou bolo posúdenie stupňa podobnosti medzi Jacobsenovým a Matušíkovým hotelom, mieru Matušíkovej kreatívy, prípadný stupeň plagiátorstva či existenciu alebo neexistenciu inovatívnych postupov.

Moderná doba
Obdobie na prelome 50. a 60. rokov bolo v západnej architektúre veľmi plodné, najmä vďaka výraznej výmene myšlienok. Generácia architektov tohto obdobia bola nadšená z nových možností a postupov. Preto sú dodnes zjavné inšpirácie na jednotlivých modernistických budovách, ktorých autori si požičiavali prvky z už dokončených projektov. Je potrebné dodať, že inšpirácie boli často priznávané. Arne Jacobsen celkom otvorene hovoril o tom, že predlohou ikonického designhotela SAS Royal v Kodani je budova Lever House v New Yorku. Jacobsenov hotel je však dizajnovým dielom od dezertnej lyžičky po hotel samotný.

Podobnosť medzi oboma hotelmi nie je vraj náhodná. Koláž: LORDSHIP

Napodobňovanie je evidentné
Ako píše Holst vo svojom posudku, “sláva Royal Hotela je založená tiež na veľmi vysokom štandarde a kvalite detailov interiéru, ako aj nábytkového konceptu”. Jacobsen vytvoril viaceré prvky, ako sú stoličky či príbory, priamo pre tento hotel. Celková kvalita konečnej úpravy jeho diela je na svoju dobu mimoriadna. Je to vidieť od verejných priestorov až po jednotlivé izby. Niektoré stoličky vytvorené pre kodanský hotel patria k nábytkárskej klasike a vyrábajú sa dodnes.

Hotel Kyjev však z Holstovho porovnania vychádza menej lichotivo. Ako Ole Holst tvrdí, bratislavský hotel by sotva niekedy vznikol bez dobrej znalosti kodanskej predlohy. Miera podobnosti oboch budov spočíva najmä vo vonkajšom koncepte a prístupe. Viaceré prvky interiéru sú však tiež mimoriadne podobné. Nnapríklad točité schodisko vo vstupnej hale.
Odlišnosti, ktoré možno pripísať napríklad lokálnym možnostiam vo výbere materiálov, však bránia tomu, aby Holst vyhlásil Hotel Kyjev priamo za plagiát. Konštatuje však, že z hľadiska hodnoty je to dielo podstatne nižšej kvality, ako Radisson SAS Royal Hotel v Kodani. “Dizajn exteriéru a interiéru sa nezdá byť celkom zladený. … Interiér sa zdá byť vo všeobecnosti inšpirovaný Royal Hotelom, no v žiadnom prípade nespĺňa dané štandardy. A podľa tohto aspektu sa nedá povedať, že inšpiráciu sa podarilo adaptovať a rozvinúť ďalej – a teda dodať projektu vlastnú jedinečnú identitu,” píše Holst.

Lokálne vs. Svetové
Ole Holst si podľa vlastných slov dokáže predstaviť, že v čase otvorenia musel byť Hotel Kyjev výnimočným. Československo malo minimálny kontakt so západnou Európu, ako aj so Spojenými štátmi, a bolo teda mimo diskusií o podobe modernej architektúry a výmeny myšlienok. Dnes je však Slovensko a jeho architekti súčasťou moderného sveta, kde sú informácie, vedomosti a nové poznatky dostupné všetkým, ktorí po nich siahnu. Máme všetky možnosti, ako zvíťaziť v zápase s vlastnou provinčnosťou. Ak Ole Holst hovorí, že v západnom svete nebude nikto brať Hotel Kyjev vážne kvôli evidentnému nedostatku originality a kvality vyhotovenia, my hovoríme, že na jeho mieste môže vzniknúť oveľa kvalitnejšia architektúra. Spoločnosť LORDSHIP sa ako investor bývalého hotela snaží spolupracovať s vedením mesta na jeho novej podobe. Dnes už slovenská architektúra nemusí obstáť iba v kontexte našej malej krajiny, ale celého vyspelého sveta.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download


Podobné články

© 2021 - Kamenné námestie

Vytvoril RAMINO