Kamenné námestie môže byť dobrým miestom pre Bratislavčanov

Na decembrovom Dobrom trhu, kde spoločnosť LORDSHIP prezentovala svoje zámery s budovou bývalého Hotela Kyjev, sme si vypočuli rôzne názory Bratislavčanov. Tí veľmi často prejavili identický záujem, aby táto oblasť bola priestorom, cez ktorý by nemuseli iba rýchlo prechádzať s rukou na peňaženke. Čo vlastne tvorí dobrý mestský priestor?

kamenne namestie Aj priestor Kamenného námestia sa môže v budúcnosti zlepšiť. Foto: LORDSHIP

Kvalitný verejný priestor musí byť na prvom mieste vytvorený pre obyvateľov mesta. Pod touto základnou definíciou si ale každý predstaví niečo iné. Niekto chce mať pokoj vo svojom byte, iní ľudia by najradšej mali schodíky z obývačky rovno do obľúbeného baru.

Ako by mala vyzerať budova bývalého hotela? Odpoveď by mal vymyslieť investor s mestom. Foto: LORDSHIP

Verejný priestor určuje aj to, ako sa k sebe ľudia správajú. Posledné dekády boli poznačené tým, že komunistický režim a potom po revolúcii nezodpovední developeri, často bezohľadne postavili svoje budovy a verejný priestor okolo zanedbávali. V spoločnosti LORDSHIP si myslíme, že situácia má byť úplne iná. Verejný priestor je aj pre nás, ako investora, dôležitý. Definuje hodnoty ktoré rešpektujeme a za ktorými stojíme, lebo  dávajú pridanú hodnotu nášmu projektu. Je rozdiel či kráčame mestom po kvalitnom chodníku v príjemnom prostredí alebo či sa obávame priestorom vôbec prejsť. Kamenné námestie preto musí prejsť zmenou.

dobry trh
Na Dobrom trhu sa zástupcovia investora rozprávali s desiatkami ľudí. Foto: LORDSHIP

Radi by sme priniesli nové námestie
Aj na toto všetko myslíme, pri tvorbe konceptu rekonštrukcie priestoru okolo bývalého Hotela Kyjev. Súčasťou nášho projektu je nové námestie s umeleckým zameraním, ktoré by sa malo stať práve takýmto mestským priestorom, na aké sú zvyknutí obyvatelia západných metropol. Vzniknúť má v trojuholníku ulíc Rajská a Špitálska, kde existuje dnes nefunkčná rampa do podzemia. Kamenné námestie tak dostane svojho menšieho, ale o to zaujímavejšieho suseda.

S parkovaním presunutým pod zem sa Bratislavčania môžu cítiť bezpečne na chodníkoch a užívať si vizuálnu i hudobnú produkciu, všetko s možnosťou kofeínového občerstvenia.

Nové námestie tak prinesie úplne iný ráz priestoru pri nákupnom dome a bývalom hoteli a pomôže vrátiť život späť do centra Bratislavy.

namestie umelcov
Nové námestie by malo vzniknúť v trojuhoľníku ulíc Rajská a Špitálska. Vizualizácia: Chapman-Taylor

Súčasťou novej budovy na terajšom parkovisku bude aj parter, ktorý bude pre chodcov čímsi ako prekrytou ulicou. V lete príjemne chladná, v zime vyhriata, s možnosťami pre nákup a aj občerstvenie.

Podajme si ruky
Premeniť jeden z hlavných priestorov mesta na také miesto, ktoré bude obľúbenou zastávkou a miestom trávenia voľného času všetkých obyvateľov Bratislavy sa zdá byť takmer nemožné. No dejiny nás učia, že ak si všetky strany dokážu sadnúť k jednému stolu, nemožné sa stáva veľmi pravdepodobným. Pevne veríme, že si tak s novým vedením mesta a mestskej časti budeme môcť podať čokoskoro  ruky a že Kamenné námestie dostane podobu, ktorú si tento priestor v meste zaslúži.

Podobné články

© 2024 - Kamenné námestie

Vytvoril ramino.sk