Bratislava Street Art Festival prinesie na námestie ďalšie kúsky umeleckej mozaiky

V posledný júnový deň na Kamennom námestí v Bratislave a jeho okolí vyvrcholí ôsmy ročník známeho Bratislava Street Art Festivalu, ktorého partnerom je už tretí rok aj spoločnosť LORDSHIP. Okrem pouličného umenia sa na ňom predstavia aj rôzne hudobné formáty. Organizátori zároveň plánujú dokončenie trojročného projektu Street Art Gallery.

Počas minulých ročníkov street art festivalu vznikli v tejto známej bratislavskej lokalite veľkometrážne maľby, ktoré ju zdobia doteraz. Niektoré sa dokonca stali súčasťou iných podujatí, napríklad figuratívna maľba Litany z roku 2016, doplnená zvukovými a svetelnými efektmi, patrila k atrakciám festivalu Biela noc.

Street Art
Z Kamenného námestia sa stáva galéria pod holým nebom. Zdroj: Lordship

Fasáda ako veľké plátno
Záujemcovia a diváci sa môžu opäť tešiť na zahraničných street art umelcov ako Millo (IT) a Tank Petrol (PL/UK), pričom najväčšiu stenu bude mať k dispozícii bratislavský režisér a fotograf Lousy Auber so svojim projektom Hotel Kyjev Deconstructed. Spoločnosť Lordship umožnila inštaláciu umeleckého diela priamo na budovu bývalého Hotela Kyjev a z fasády sa stane jedna z najväčších street artových plôch v európskom regióne.

Street Art
Jedna z možných podôb nového námestia. Zdroj: Lordship

Na novom námestí
Súčasťou projektu spoločnosti Lordship v blízkom priestore (v lokalite ulíc Cintorínska-Rajská) je aj vznik nového námestia s umeleckým zameraním. Lordship sa netají zámerom vytvoriť na ňom od začiatku podmienky, ktoré by umožňovali konanie rôznych umeleckých podujatí. Je to napríklad pódium pre živú hudbu, menšia galéria, zvažované sú aj ďalšie prvky. Záujem už prejavil napríklad známy hudobník Martin Valihora, podľa ktorého by nový priestor mal niesť meno Mariána Vargu. „Som rád, že to vznikne ako kultivovaný nový priestor, nie ako lacná prerábka toho starého. Rád tu kedykoľvek zahrám a dokonca budem šťastný, ak na tomto mieste vznikne aj pravidelná partia hudobníkov. Je len na nás, či toto miesto oživíme,“ dodal Valihora.

Po dokončení námestia nájdu aj organizátori Bratislava Street Art Festivalu skvelé prostredie pre rozšírenie svojich aktivít. Tento dnes tak opomínaný priestor dostane nový životný impulz.

Podobné články

© 2024 - Kamenné námestie

Vytvoril ramino.sk